Avasta Setomaad

Setomaal on kõik samamoodi nagu Eestis, ent ometi hoopis teisiti. Siinne ala on peaaegu kogu ajaloolise aja kuulunud eri Vene riikide koosseisu. Sellest tulenevalt on setod õigeusklikud ning väga tähtsal kohal on kirikud, tsässonad ja kirikupühad.

Omamoodi on see, et kiriku/tsässonapühal minnakse haudadele sööma ja seejärel algab pidu, mida Setomaal nimetatakse kirmaseks. Setodel on oma laulutraditsioon – seto leelo, mis erineb tugevasti eestlaste regilaulust. Seto toitki on peaaegu sama mis Eestis, kuid ometi teistmoodi, olgu see valmistamisviis, koostisosade kombineerimine või serveering.

Setomaa on kogu aeg olnud piiripealne ala – Lääne ja Ida kultuuri ja kiriku piiril – ning just seetõttu on siin kujunenud üks omamoodi rahvakild, kes pole ei see ega too – setod!

Avastamist väärt kogemused...

Piusa koopad

Piusa koobaste heledasse liivakivisse kaevatud tunnelid on kahtlemata Vana-Võromaa üks tuntuim turismimagnet. Juba mitu aastat ootab siin külastajaid vahva nahkhiirekujuline külastuskeskus.

Piusa külastuskeskuses on seminariruum, meisterdamisruum, kinosaal ja arvukalt eksponaate. Külalised saavad kinosaalis vaadata filmikest nahkhiirtest, koobaste tähtsaimatest elanikest, ning seejärel suunduda koos keskuse giidiga Muuseumikoopa vaateplatvormile.

Suvel koobastes nahkhiiri pole,sest nad tulevad siia vaid talvituma. Siinsamas Muuseumikoopa taga on Piusa liivakarjäär, Eesti suurim liivakast.

Kütioru suusakeskus

Siin paiknevad mäesuusakeskus, Kütioru matkarajad koos maaskulptuuri rajaga ja kaunis loodus imeliste vaadetega.

Ümbruse tuntumad vaatamisväärsused on: Küti Mäeveski, Suur Munamägi, Rõuge Ööbikuorg, Vesioinas, Linnamägi, Suurjärv, Vastseliina Piiskopilinnuse varemed, Piusa liivakoopad, Vällamäe ürgmets ja matkarada.

Andri-Peedo Talu

Andri-Peedo talukohvik on Eesti lõunapoolseim kohvik. Talukohviku peakokk on kokku pannud ainulaadse menüü, mis valmib valdavalt Andri-Peedo kitsetalu ja kohalike põllumeeste saadustest ning hooajalistest metsaandidest.

Andri-Peedol on võimalik tutvuda ka tänapäevase moodsa farmiga, kus kasvatatakse kitsi ning valmistatakse kohapeal erinevaid maitsvaid kitsepiimatooteid. Tulge külla ja tutvu meie talu tegemistega.

Võimalus külastada talupoodi, kust saab kaasa osta Andri-Peedo talus valmistatud head ja paremat.

Treski Küün

Treski Küün on Setomaa vallas Treski külas Silla talus asuv uus ELAMUSTE ALFA!

Alates 2016. aasta suvehooajast (mai-september) toimuvad Treski Küünis eelkõige toredad kontserdid-muusikasündmused aga võimalik, et ka teatrietendused.