Avasta Setomaad

Setomaal on kõik samamoodi nagu Eestis, ent ometi hoopis teisiti. Siinne ala on peaaegu kogu ajaloolise aja kuulunud eri Vene riikide koosseisu. Sellest tulenevalt on setod õigeusklikud ning väga tähtsal kohal on kirikud, tsässonad ja kirikupühad.

Omamoodi on see, et kiriku/tsässonapühal minnakse haudadele sööma ja seejärel algab pidu, mida Setomaal nimetatakse kirmaseks. Setodel on oma laulutraditsioon – seto leelo, mis erineb tugevasti eestlaste regilaulust. Seto toitki on peaaegu sama mis Eestis, kuid ometi teistmoodi, olgu see valmistamisviis, koostisosade kombineerimine või serveering.

Setomaa on kogu aeg olnud piiripealne ala – Lääne ja Ida kultuuri ja kiriku piiril – ning just seetõttu on siin kujunenud üks omamoodi rahvakild, kes pole ei see ega too – setod!

Avastamsit väärt kogemused..

Ostrova festivalipaik

Ostrova küla on väike, aga üks imearmas kohake Setomaal, siin toimub igal aastal suur festival, mis on nüüdseks leidnud tee juba paljude inimeste südametesse.

Muusikat on igale maitsele, folgist- rockini, lavale astuvad Eesti tippartistide kõrval aga ka muusikuteed alustavad Setomaa noored. Tegevusi leidub ka kõige pisematele, seega tule koos perega.

Võta üheks nädalavahetuseks aeg maha ning tule ja naudi koos sõpradega mõnusat muusikat looduskaunis kohas Setomaal. Külastajatele on ka telkimisvõimalus.

Piusa Ürgoru forellipüük

Piusa Ürgoru Puhkekeskuses võid varakevadest hilissügiseni õngitseda tiigist vikerforelli, mida pererahvas oma kõrge retseptivirna najal külalisele valmis küpsetab (koos küpsetamisega maksab 1 kg 16 €). Kala võib soovi korral kaasa osta.

Asume Setomaal kaunis Piusa jõe ürgorus. See on koht, kus saad nautida stressivaba puhkust. Vulisev Piusa jõgi ja võrratu ürgne loodus loovad parima puhkuse Sinule ja Sinu perele või sõpradele.

Hea teada! Toitlustame ettetellimisel gruppe ja valmistame peolaudu. Menüüsse kuuluvad eelkõige road forellist, aga külaliste poolt on hinnatud ka eesti talutoit.

Seto Kaubamaja

Nüüd on avatud Seto Kaubamaja, mis on e-pood, kus on saadaval kaubad Setomaalt ja Setomaa tootjatelt.

Seto Kaubamaja on mõnus koht, kus saad kiirelt oma ostud sooritada ja valida paljude Poodide pakutavat.

Meilt leiad lasteraamatud, t-särgid, voodipesu, seto ehted, kingitused, riided, dressipluusid, kruusid, seto lipud jne.

Obinitsa muuseum

Hubases Obinitsa muuseumis saab tutvuda Setomaa omapärase kultuuri ja ajalooga, osaleda erinevates õpitubades ja üritustel.

Muuseumitunnis on võimalik saada ka põhjalikum sissevaade mõnda seto kultuuri valdkonda – näiteks seto laulu või rahvarõivaste teemal. Enamik muuseumikogu esemeid on pärit ümbruskonna küladest, eriti väärtustame seto naiste peent käsitööd.

Muuseum taasavati remondi järgselt 2019 aasta juunis, mil valmis esimene etapp uue püsiekspositsiooni "Seto leelo ja lauluemad" loomisteel. Teine etapp valmis 2020 sügisel.